Nowe formy oczyszczalni biologicznych ZBS-4C i ZBS-6C oraz osadników gnilnych 2,5 m3 i 3,5 m3

DOBRE ROZWIĄZANIE – Jak daleko można odsunąć nasyp od oczyszczalni?

« wróć

Czy wszystko zależy od pompy?

W zasadzie moc pompy i możliwe do wytworzenia ciśnienie, określa na jaką odległość uda się tłoczyć. Faktycznie jednak średnica rurociągu tłocznego, który powoduje opory przepływu oraz wysokość podnoszenia też są istotne. Pompy o mocy 0,25kW, takie jak EBARA OPTIMA MA są rozwiązaniami wystarczającymi, jeżeli odległość jest nie większa niż 50m. Maksymalna wysokość podnoszenia tej pompy to 7m. Rura tłoczna w takim przypadku to PE32.

 

Jeżeli nasyp jest dalej niż 50m od oczyszczalni?

W zasadzie pierwszym ważnym elementem jest zwiększenie średnicy rury tłocznej z PE32 na PE40. Następnie należ zastosować pompę o większej mocy, np. Karcher SP 7 DIRT Inox o mocy 0,75kW lub jeśli to będzie niewystarczające to pompę EBARA BEST 2 MA o mocy 0,5kW. Zaznaczyć należy, że różnica w mocy zaproponowanych pomp nie przekłada się proporcjonalnie na wysokość podnoszenia. Pompa EBARA BEST 2MA ma wysokość podnoszenia do 12m, natomiast Karcher SP 7 DIRT Inox do 8m.

 

Kiedy należy dodać zawór zwrotny do pompy?

Należy na wstępie zaznaczyć, że w oczyszczalniach z osadnikiem gnilnym, pompa instalowana jest w osobnej przepompowni ścieków, tak samo jak w oczyszczalniach biologicznych ZBB. W systemach z oczyszczalniami w technologii SBR pompa jest montowana wewnątrz komory procesowej i wówczas nie zachodzi konieczność realizacji osobnej przepompowni. Zawór zwrotny jest potrzebny, gdy zachodzi obawa, że zbyt duża ilość cieczy może się cofnąć do zbiornika po zakończeniu pracy pompy. Wynika to ze średnicy rury tłocznej oraz odległości do nasypu. Faktycznie z uwagi na parametry pompy, zawór zwrotny najlepiej nadaje się do instalacji za pompą EBARA BEST 2 MA.

 

Jeżeli masz pytania
zadzwoń:
(042) 712 20 60

/ Oczyszczalnie ścieków

/ Zbiorniki na deszczówkę

/ Zbiorniki bezodpływowe / szamba szczelne

/ Studnie wodomierzowe

/ Przepompownie ścieków

/ Separatory tłuszczu i separatory koalescencyjne

/ Systemy rozsączające

Składy fabryczne

Producent oczyszczalni Wobet-Hydret posiada składy fabryczne w całej Polsce.

blog sklep