Nowe formy oczyszczalni biologicznych ZBS-4C i ZBS-6C oraz osadników gnilnych 2,5 m3 i 3,5 m3

DOBRE ROZWIĄZANIE – Jaką wybrać pompę do oczyszczalni z nasypem?

« wróć

Kiedy należy wykonać odprowadzenie do nasypu w oczyszczalni przydomowej?

Jeśli warunki gruntowo-wodne uniemożliwiają wykonanie efektywnego odprowadzenia w gruncie. Jedyną opcją jaka pozostaje, bez wychodzenia poza obszar swojej działki jest wykonanie odprowadzenia w nasypie. W teorii można tak wykonać zarówno drenaż w postaci ciągów oraz studnie chłonną. W praktyce, nasyp z drenażem, najlepiej sprawdzi się w nasypie.

 

Jakie dodatkowe elementy w oczyszczalni są konieczne, gdy wykonujemy nasyp?

Najważniejsze jest tu zastosowanie pompy mechanicznej, która zniweluje różnicę poziomów. Pompa może być zamontowana w osobnej przepompowni ścieków oczyszczonych (dotyczy to systemów z tradycyjnym osadnikiem gnilnym lub oczyszczalni biologicznych ZBB) lub może być zamontowana wewnątrz oczyszczalni biologicznej (np. dwupłaszczowej ZBS-5C/KP lub jednopłaszczowej ZBS-6C/KP).

 

Jakie pompy mechaniczne dobrze funkcjonują w oczyszczalni z nasypem?

Na rynku jest bogata oferta pomp ale najprościej podzielić je ze względu na rodzaj materiału z jakiego wykonany jest korpus, tj: z tworzywa, żeliwne i ze stali szlachetnej. Pompy ze stali szlachetnej mają mniejszą wagę od pomp żeliwnych co ułatwia czynności serwisowe i konserwacyjne. Dodatkowo tak jak pompy z tworzywa jest łatwiej je oczyścić. W przepompowniach ścieków oczyszczonych oraz w oczyszczalniach biologicznych z pompą (ZBS-C/KP) zastosowano pompy ze stali szlachetnej, typu OPTIMA MA. W przypadku, gdy występują większe opory i spadek ciśnienia wnikający np. w różnicy poziomów lub odległości, stosowane są pompy typoszeregu BEST MA. W oczyszczalniach o większym przepływie stosowane są pompy o większej wydajności, typoszeregu RIGHT MA.

 

Jaki wybrać zbiornik na przepompownie?

Jeśli nie będzie stosowana oczyszczalnia biologiczna z pompą to wówczas, konieczna jest przepompownia, np. P60. Średnica 0,6m włazu rewizyjnego i pokrywy oraz komory roboczej pompy jest wystarczająca dla pompy OPTIMA MA, BEST ONE MA, czy BEST 2 MA. Jednak zastosowanie przepompowni o większej średnicy komory roboczej (0,8m) w modelu P60-80 zapewni nam dodatkową pojemność rezerwową i korzyści z tym związane. Najprostszy przykład to okresowy brak zasilania w sieci i przerwa w pracy pompy. Większa pojemność P60-80 jest wówczas bardzo przydatna.

 

Jeżeli masz pytania
zadzwoń:
(042) 712 20 60

/ Oczyszczalnie ścieków

/ Zbiorniki na deszczówkę

/ Zbiorniki bezodpływowe / szamba szczelne

/ Studnie wodomierzowe

/ Przepompownie ścieków

/ Separatory tłuszczu i separatory koalescencyjne

/ Systemy rozsączające

Składy fabryczne

Producent oczyszczalni Wobet-Hydret posiada składy fabryczne w całej Polsce.

blog sklep