Nowe formy oczyszczalni biologicznych ZBS-4C i ZBS-6C oraz osadników gnilnych 2,5 m3 i 3,5 m3

DOBRE ROZWIĄZANIE – Kupiłem dom z oczyszczalnią i nie mam instrukcji, czy w ogóle działa, więc co mam robić?

« wróć

Jak ustalić co to za oczyszczalnia?

Oczyszczalnie można ogólnie podzielić w zależności od funkcji głównego zbiornika, tj. z osadnikiem gnilnym i biologiczne z napowietrzaniem. Od razu należy zaznaczyć, że są również inne technologie oczyszczalnie biologiczne, oparte na złożu biologicznym zraszanym lub obrotowym, ale są mniej spotykane. Osadnik gnilny może mieć od jedną do trzech komór i przeważnie posiada filtr na odpływie, który należy okresowo czyścić. W filtrze stosowane są materiały takie jak pouzzolana lub kształtki, ewentualnie całe elementy z tworzywa sztucznego. W najprostszych wariantach oczyszczalnie z osadnikiem nie mają urządzeń elektrycznych i tym samym nie zużywają energii.

 

Jeśli oczyszczalnia ma doprowadzone zasilanie to czy jest to wersja biologiczna?

Niestety nie można od razu przyjąć takiego założenia, które uprościłoby całe śledztwo. Jednak wskazówką może być obecność nasypu lub kopca, w którym zlokalizowany jest drenaż rozsączający lub studnia chłonna. Oznacza to, że jest zainstalowana pompa mechaniczna, która tłoczy do nasypu. Jeżeli nastąpiła jej awaria to cała oczyszczalnia może być przepełniona (we wszystkich komorach) i po otwarciu włazów może wyglądać podobnie do osadnika gnilnego.

 

Jeśli to nie osadnik gnilny to po czym rozpoznać oczyszczalnię biologiczną?

Najłatwiej jest rozpocząć od znalezienia dmuchawy, która napowietrza komorą biologiczną. Dmuchawy zazwyczaj zlokalizowane są w skrzynkach lub pojemnikach technicznych w pobliżu dmuchawy. Instalowane są również wewnątrz samej oczyszczalni i widoczne są po podniesieniu pokrywy. Standardowe oczyszczalnie biologiczne mają sterowanie automatyczne z wyświetlaczem. Spotyka się również tańsze modele, w których zegar mechaniczny (tzw. słoneczko) włącza i wyłącza tylko samą dmuchawę, zaś regulacja pracy pomp mamutowych jest manualna, poprzez kraniki wewnątrz oczyszczalni

 

Co jeszcze sprawdzić lub zrobić, zanim sami zaczniemy naprawiać oczyszczalnię?

Najlepiej jest ustalić model i producenta, aby nawiązać kontakt oraz ustalić na podstawie jego zaleceń dalsze działania. Sytuacja, może być jeszcze prostsza, gdy mamy pisemną gwarancję, od producenta i instalatora. Najpierw kontaktujemy się z instalatorem. Problemem może być zmiana poziomu wód gruntowych lub brak efektywnie działającego odprowadzenia z oczyszczalni (np. nie wsiąka w studnię chłonną), wówczas działanie oczyszczalni na dłuższy czas nie może być przywrócone bez rozwiązania tej kwestii. Należy pamiętać również o zasilaniu, jeżeli jest to osadnik gnilny z przepompownią lub oczyszczalnia biologiczna. Jeśli nie wiemy jak je wyłączyć oraz czy jest podłączone do sprawnego zabezpieczenia przeciwporażeniowego, najpierw należy skontaktować się z elektrykiem, aby to ustalił i w razie konieczności naprawił. Prac przy oczyszczalni nie można podejmować przy włączonym zasilaniu (obecność fazy w przewodzie zasilającym oczyszczalnię).

 

Co zrobić, aby oczyszczalnia z osadnikiem zaczęła działać?

Najłatwiej to opróżnić osadnik wozem asenizacyjnym i zalać go ponownie wodą. Przy okazji przepłukać filtr i jego wypełnienie. Jeśli nie da się oczyścić wypełnienia lub wkładu filtra należy wymienić go na nowy. Jeżeli jest również przepompownia za osadnikiem, to po rozłączeniu pompy z rurą tłoczną, należy ją wyjąć na powierzchnię i oczyścić. Zwłaszcza na wirniku pompy nie może być nawiniętych zanieczyszczeń lub innych elementów, blokujących jego działanie. Pompę następnie wkładamy do wiadra z wodą i włączamy zasilanie, aby sprawdzić czy zadziała. Należy wylot pompy skierować w bezpieczną stronę, aby uniknąć niekontrolowanego polania wszystkiego w koło. Jeśli pompa działa to montujemy ją z powrotem, a w przypadku awarii dostarczamy ją do serwisu (jeśli posiadamy ważną kartę gwarancyjną) lub kupujemy nową. Zalecana jest i tak naprawa popsutej pomy, aby mieć ją w zapasie.

 

Co zrobić, aby oczyszczalnia biologiczna zaczęła działać?

Podstawową kwestią jest powrót napowietrzania i naprawa lub wymiana na nową dmuchawy membranowej.

 

Jeżeli masz pytania
zadzwoń:
(042) 712 20 60

/ Oczyszczalnie ścieków

/ Zbiorniki na deszczówkę

/ Zbiorniki bezodpływowe / szamba szczelne

/ Studnie wodomierzowe

/ Przepompownie ścieków

/ Separatory tłuszczu i separatory koalescencyjne

/ Systemy rozsączające

Składy fabryczne

Producent oczyszczalni Wobet-Hydret posiada składy fabryczne w całej Polsce.

blog sklep