Nowe formy oczyszczalni biologicznych ZBS-4C i ZBS-6C oraz osadników gnilnych 2,5 m3 i 3,5 m3

DOBRE ROZWIĄZANIE - Co szybciej wypłynie zbiornik na szambo z betonu, czy z tworzywa?

« wróć

Dlaczego w gruntach o płytkich wodach gruntowych są problemy z montażem i eksploatacją?

Wynika to głównie z działania siły wyporu na pusty zbiornik. Można ogólnie przyjąć, że jeżeli woda gruntowa jest powyżej górnej płaszczyzny zbiornika, to 10m3 szambo po opróżnieniu wypiera 10 ton. Należy zastosować zabezpieczenie przed działaniem siły wyporu, które będzie miało większą masę. Jest to standardowe podejście do montażu zbiorników z tworzywa, którego opis jest w prawie każdej instrukcji. Natomiast niektórzy uważają, że sama waga zbiornika betonowego na szambo wystarczy, aby nie mieć problemów z jego wypłynięciem. Jest to jednak błędne założenie, gdyż zbiornik 10m3 z betonu nie waży 10 ton, a raczej do 2/3 tej wartości.

 

Kiedy może wypłynąć zbiornik szczelny na szambo?

Jeżeli poziom wód gruntowych jest większy niż 2/3 wysokości zbiornika betonowego, może nastąpić zagrożenie wynikające z jego destabilizacji. Jeśli poziom wód gruntowych jest wyższy, a zbiornik jest pusty po opróżnieniu wozem asenizacyjnym to groźba jego wypłynięcia jest realna. Jeśli to nastąpi to wówczas uszkodzeniu również następuje odcinek rury kanalizacyjnej przy budynku. Koszty demontażu i ponownego montażu wraz z dodatkowym zabezpieczeniem przed siłą wyporu są wówczas znaczne.

 

Kiedy zbiornik nie wypływa, pomimo, że jest źle zamontowany?

Jeżeli zbiornik nie jest opróżniany do końca, wówczas jego wyporność proporcjonalnie maleje. Jednak wówczas zmniejsza się jego pojemność użytkowa, a tymczasem trzeba częściej go opróżniać. Inny przykład to brak szczelności, który powoduje, że poziom ścieków w zbiorniku, wyrównuje się z poziomem wód gruntowych.

 

Nieszczelność może dotyczyć ścian zbiornika betonowego, lecz także braku szczelnego połączenia z płytą górną, zawierającą pokrywę.

Czy zbiornik można zamontować jeszcze raz?

Przeważnie jest to możliwe, jednak wykop musi być większy niż za pierwszym razem. Wynika to z faktu, że był to grunt ruszony w trakcie montażu i może się on bardziej osypywać, a tym samym uniemożliwiać prawidłowy montaż.

 

Czy zbiorniki na ścieki z tworzywa są lepsze od zbiorników na szambo z betonu?

Prawidłowo wykonany zbiornik betonowy ze szczelnym połączeniem z płytą górną może być tak samo szczelny jak zbiornik z tworzywa. Natomiast zbiornik z tworzywa ma tą przewagę, że dostarczany jest od razu w całości jako szczelny i bez konieczności montażu górnej płyty. Dodatkowo, jeżeli jest to zbiornik dwupłaszczowy to mamy podwójne zabezpieczenie samego korpusu, co na pewno się przyda w kolejnych latach użytkowania.

Jeżeli masz pytania
zadzwoń:
(042) 712 20 60

/ Oczyszczalnie ścieków

/ Zbiorniki na deszczówkę

/ Zbiorniki bezodpływowe / szamba szczelne

/ Studnie wodomierzowe

/ Przepompownie ścieków

/ Separatory tłuszczu i separatory koalescencyjne

/ Systemy rozsączające

Składy fabryczne

Producent oczyszczalni Wobet-Hydret posiada składy fabryczne w całej Polsce.

blog sklep