Nowe formy oczyszczalni biologicznych ZBS-4C i ZBS-6C oraz osadników gnilnych 2,5 m3 i 3,5 m3

DOBRE ROZWIĄZANIE – Jaką oczyszczalnię biologiczną wybrać, gdyż każdy cm głębokości wykopu się liczy?

« wróć

Kiedy głębokość wykopu to problem?

Może się wydawać, że głębokość wykopu, a tym samym, montażu oczyszczalni jest dużym problemem, tylko gdy woda gruntowa napływa do niego wartkim strumieniem. Jednak jest też inny przypadek, który dotyczy gruntów piaszczystych. W obu przypadkach grozi nam oberwanie ściany wykopu, co spowoduje duży problem. W skrajnych sytuacjach, zbiornik oczyszczalni trzeba wyciągnąć i po wyrównaniu wykopu, zacząć od nowa.

 

Do wyboru oczyszczalnie jednopłaszczowe czy dwupłaszczowe?

Jeśli szukamy jednego rozwiązania uniwersalnego na dwa opisane powyżej przypadki to z pewnością oczyszczalnie w wersji dwupłaszczowej w pierwszej kolejności się do tego nadają. Wynika to z faktu, że maja wyższą wytrzymałość, a tym samym większą głębokość montażu oraz korpus o mniejszej wysokości niż wersje jednopłaszczowe.

 

Jakie są dostępne modele oczyszczalni dwupłaszczowych?

W tym zakresie jest bardzo szeroki wybór rozwiązań, lecz dla ułatwienia, dostępne modele można podzielić na dwa typy rozwiązań:


Z odpływem grawitacyjnym od oczyszczalni do odprowadzenia, np.:

  • ZBS-5C HDPE Z dla max. 5 osób (średnica/wysokość korpusu, to 1,2m oraz pojemność całkowita 4m3), dwukomorowy w technologii SBR z dmuchawą SECOH JDK-S-60,
  • ZBB-7C HDPE Z dla max. 7 osób (średnica/wysokość korpusu, to 1,2m oraz pojemność całkowita 4,5m3), trzykomorowy w technologii hybrydowej MBBR z dmuchawą SECOH JDK-S-80,
  • ZBB-10C HDPE Z dla max. 10 osób (średnica/wysokość korpusu, to 1,2m oraz pojemność całkowita 6,0m3), trzykomorowy w technologii hybrydowej MBBR z dmuchawą SECOH JDK-S-120,


Z odpływem tłocznym od oczyszczalni do odprowadzenia, np.:

  • ZBS-5C/KP HDPE Z dla max. 5 osób (średnica/wysokość korpusu, to 1,2m oraz pojemność całkowita 4m3), dwukomorowy w technologii SBR z dmuchawą SECOH JDK-S-60 oraz pompą EBARA OPTIMA MA (0,25kW)

Jaką oczyszczalnię wybrać?

W dużej mierze zależy to też od rodzaju odprowadzenia, gdyż w sytuacji, gdy duże zagłębienie zbiornika, spowoduje konieczność realizacji np. drenażu rozsączającego płycej niż odpływ grawitacyjny z oczyszczalni to bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, staje się wybór ZBS-5C/KP. Oczywiście można wybrać ZBB-7C z przepompownią ścieków surowych P60/2,0 lub P60-80/2,1 i stworzyć większy układ. Taka konfiguracja ma zaletę w postaci bardzo dobrej dostępności przez łącznie 4 włazy rewizyjne (3 do oczyszczalni oraz 1 do przepompowni) i łącznie większą pojemność oraz ilość komór.

Jeżeli odpływ będzie realizowany od oczyszczalni z zachowaniem spadku grawitacyjnego, to w sumie wybór dotyczy technologii, czyli SBR dla ZBS oraz MBBR dla ZBB. Każda z podanych technologii i towarzyszące jej rozwiązania konstrukcyjne, ma swoje zalety.

 

Jeżeli masz pytania
zadzwoń:
(042) 712 20 60

/ Oczyszczalnie ścieków

/ Zbiorniki na deszczówkę

/ Zbiorniki bezodpływowe / szamba szczelne

/ Studnie wodomierzowe

/ Przepompownie ścieków

/ Separatory tłuszczu i separatory koalescencyjne

/ Systemy rozsączające

Składy fabryczne

Producent oczyszczalni Wobet-Hydret posiada składy fabryczne w całej Polsce.

blog sklep