Nowe formy oczyszczalni biologicznych ZBS-4C i ZBS-6C oraz osadników gnilnych 2,5 m3 i 3,5 m3

DOBRE ROZWIĄZANIE – Na co zwrócić uwagę szukając osadnika gnilnego i czy jego waga ma aż takie znaczenie?

« wróć

Jaka pojemność osadnika na ile osób?

Ilość odprowadzanych ścieków przez mieszkańca w ciągu doby jest zależna od wielu czynników. Ogólnie do obliczeń przyjmuje się dla domu jednorodzinnego 150 litrów na dobę na stałego mieszkańca. Natomiast pojemność osadnika na mieszkańca jest wartością 3 razy większą i wynosi 450 litrów. W związku z powyższym osadnik 2m3 nadaje się dla maksymalnie 4 osób, zaś 3m3 dla 6 osób, itd. Pomimo faktycznie mniejszej ilości ścieków i tak zalecamy, aby takie proporcje zachować przy doborze rozwiązania.

 

Wystarczy jedna, a może lepiej kupić dwukomorowy osadnik?

Najprostszy typ osadnika posiada tylko jedną komorę. Dodanie drugiej zwiększa ogólną jego efektywność, obejmującą procesy sedymentacji (opadania na dno cząsteczek cięższych od wody) oraz flotacji (wypływanie cząsteczek lżejszych od wody, np. tłuszczy). Zwiększa się również stopień ochrony filtra przed zjawiskiem zamulenia wskutek zwiększania chwilowego przepływu (dodatkowi goście).

 

Co jest wart filtr na wylocie z osadnika?

Jeśli filtr nie jest czyszczony okresowo wodą pod ciśnieniem, zaczyna zarastać. Z czasem traci on swoją główną funkcję, jaką jest dodatkowa ochrona odpływu. Wykonanie filtra z tworzywa sztucznego ułatwia jego czyszczenie.

 

Najważniejsze w osadniku to jego wytrzymałość, aby się nie zapadł?

Nic nam nie da pojemność, komory, czy dobry filtr, gdy zbiornik będzie za słaby i się zapadnie. Wytrzymałość zbiornika jest bezpośrednio związana z jego konstrukcją i żebrowaniem oraz z wagą, czyli grubością ścianki.

Oba te czynniki muszą być odpowiednio dobrane, aby wspólny efekt był dobry. Jednak bardziej należy zwrócić uwagę na wagę i grubość ścianki, bez której nie da się za wiele osiągnąć. Dodatkowo porównanie wagi osadników może być najprostszym sposobem weryfikacji oferty.

 

Ile waży osadnik gnilny 3m3 do zestawu oczyszczalni przydomowej z drenażem rozsączającym?

To zależy od tego, czy uznamy, że waga wyrobu do sprzedaży jest taka jak produktu, który jest wyjęty z formy. Od razu należy stwierdzić, że formowany korpus ma wagę mniejszą.

Produkt końcowy ma wyposażenie zwiększające jego wagę, na przykład filtr. Dla przykładu osadnik gnilny 3m3 1-komorowy, będący w aktualnej ofercie, waży z filtrem blisko 140 kg i jest jednym z cięższych zbiorników na rynku. Zaznaczyć też należy, że wspomniany przykład dotyczy osadników, które mają jedną ściankę. W naszej ofercie dostępne są również wersje dwupłaszczowe (dwuścienne), które charakteryzuję się znacznym zwiększeniem wytrzymałości, a tym samym ich wagi.

 

Jeżeli masz pytania
zadzwoń:
(042) 712 20 60

/ Oczyszczalnie ścieków

/ Zbiorniki na deszczówkę

/ Zbiorniki bezodpływowe / szamba szczelne

/ Studnie wodomierzowe

/ Przepompownie ścieków

/ Separatory tłuszczu i separatory koalescencyjne

/ Systemy rozsączające

Składy fabryczne

Producent oczyszczalni Wobet-Hydret posiada składy fabryczne w całej Polsce.

blog sklep