Nowe formy oczyszczalni biologicznych ZBS-4C i ZBS-6C oraz osadników gnilnych 2,5 m3 i 3,5 m3

DOBRE ROZWIĄZANIE - Na jak długo wystarczy szambo 6m3 dla 3 osób w gruntach podmokłych?

« wróć

Co ma wspólnego ze sobą wywóz z szamba z gruntami podmokłymi?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy zacząć od początku, czyli od wyboru szamba. Często wybierane są szamba betonowe z uwagi na ich mniejszą cenę niż zbiorników z tworzywa. Dodatkowo pada również argument o ich znacznie większej wadze, która ma ochroni je przed wypłynięciem, po opróżnieniu. Na rynku są obecne szamba betonowe, produkowane z zachowaniem wysokich standardów, lecz ich cena nie jest znacząco mniejsza od dobrej jakości zbiorników z tworzywa. Jeżeli zbiornik betonowy wykonano w oparciu o założenie niskiej ceny to musimy zdawać sobie sprawę, że przesiąkanie do środka wód gruntowych jest bardzo realne. Zmniejszy to pojemność zbiornika i spowoduje wzrost częstotliwości wywozów, a tym samym rocznej kwoty na asenizację ścieków.

 

Jak często można opróżniać szambo 6m3, gdy w domu mamy 3 osoby, a woda gruntowa zmniejszy jego pojemność?

Z naszej praktyki, częstotliwość wywozu może się zmniejszyć nawet do 1,5 tygodnia. Oczywiście zależy to od poziomu wód gruntowych, a tym samych od tego ile objętości zajęła przesiąkająca się woda. To co zostało jest wartością, którą możemy wstępnie uznać, za użyteczną pojemność w szambie. Dodatkowo intensywne opady lub roztopy, przy obecnie panującej suszy gruntowej, mogą to jeszcze pogorszyć.

 

Dlaczego wybór szamba w gruntach podmokłych jest tak ważny?

Jeżeli chcemy mieć zachowaną całą pojemność szamba do użytku, a tym samym wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi wywozami, nie możemy ryzykować, że coś zmniejszy jego pojemność. Wybór szamba z tworzywa, zwłaszcza dwupłaszczowego jest w tej sytuacji dobrą inwestycją. Szambo które straci szczelność jest trudne do demontażu, a całość kosztów wymiany na nowe i tak przekroczy koszt dobrze wykonanej instalacji zbiornika z tworzywa.

 

Wybór działki pod dom jest ważny, ale nie zapominajmy o gruncie i kosztach dodatkowych z tym związanych!

Zielona trawa na działce, którą kupimy i zaczniemy spore fundusze wkładać w budowę domu i zagospodarowanie może się nam bardzo podobać, ale może oznaczać nawodnienie gruntu. Dlatego lepiej od razu do kalkulacji kosztów wybrać rozwiązania trwałe, a tym samym z tworzywa. Wysoki poziom wód gruntowych lub okresowe jego występowanie przy gruntach gliniastych wymaga co najmniej dwóch, szczelnych wyrobów: studzienki wodomierzowej i zbiornika na ścieki.

 

Jeżeli masz pytania
zadzwoń:
(042) 712 20 60

/ Oczyszczalnie ścieków

/ Zbiorniki na deszczówkę

/ Zbiorniki bezodpływowe / szamba szczelne

/ Studnie wodomierzowe

/ Przepompownie ścieków

/ Separatory tłuszczu i separatory koalescencyjne

/ Systemy rozsączające

Składy fabryczne

Producent oczyszczalni Wobet-Hydret posiada składy fabryczne w całej Polsce.

blog sklep