Nowe formy oczyszczalni biologicznych ZBS-4C i ZBS-6C oraz osadników gnilnych 2,5 m3 i 3,5 m3

DOBRE ROZWIĄZANIE – Takie proste, a nie wszyscy wiedzą po co jest gwarancja?

« wróć

Gwarancja jest liczona od zakupu, ale co jest przed nim?

Oczyszczalnie są bardzo szerokim tematem poprzez spektrum typów, technologii oraz rozwiązań konstrukcyjnych.

Najprościej powiedzieć, że jak wybierze się model, w którym producent tworzy podstawy do prawidłowego działania, użytkowania przez lata to gwarancja staje się realnym dodatkiem, podpartym znanymi zaletami.

 

Gwarancja tylko na oczyszczalnię, czy może na całość?

Należy pamiętać, że oczyszczalnia to nie tylko sam zbiornik (reaktor), to również urządzenia towarzyszące oraz odprowadzenie (zazwyczaj do gruntu, poprzez: drenaż lub studnie chłonną). Prawidłowe działanie oczyszczalni jest sumą działania jej elementów. Dlatego oprócz wybrania dobrego rozwiązania należy również zadbać (wybrać) o wykonanie reszty. Przyszły użytkownik powinien również pamiętać, że na etapie wyboru oferty na realizację oczyszczalni, występują co najmniej dwie gwarancje:

  1. Gwarancja na oczyszczalnię (od producenta),
  2. Gwarancja na  wykonanie (od instalatora).

 

Czym jest gwarancja na całość i dlaczego klienci mają z tym problem?

Niektórzy instalatorzy mogą nie dawać swojej gwarancji na wykonanie, lecz przekazywać tylko gwarancję producenta oczyszczalni. Żaden producent, czy dystrybutor nie daje od razu gwarancji na montaż na taki okres. Klient powinien dostać osobną gwarancję na montaż, w której będą określone jej warunki oraz czas jej obowiązywania.

Należy również zwrócić uwagę, czy w gwarancji nie ma wymogu realizowania dodatkowo płatnych przeglądów lub konserwacji, realizowanych przez instalatora lub serwis producenta.

 

Kiedy gwarancja jest tylko miłym dodatkiem, bo wszystko działa?

System oczyszczalni jako całość, prawidłowo dobrany, wykonany oraz z dobrych komponentów będzie działał, co na pewno przyniesie korzyści użytkownikowi. Do każdej oczyszczalni dołączana jest instrukcja lub dokumentacja techniczno-ruchowa, w której opisano prawidłową jej eksploatację. Jeśli klient nie dostał takiej instrukcji od instalatora to powinien od razu zwrócić się o nią do producenta. Dodatkowym ułatwieniem eksploatacji oczyszczalni biologicznej, może być wybór wersji rozbudowanej (np. ZBS-5C/KP lub ZBS-6C/KP). W wyposażeniu takiej wersji znajduje się między innymi sterownik PLC z dodatkowym modułem, zwiększającym ilość wyjść obsługiwanych przez automatyczny program. Oczyszczalnia sama przypomina użytkownikowi o okresowych czynnościach związanych z dmuchawą, czy wywozem osadu. Dodatkowo po ich zakończeniu system sprawdza, czy przywrócono oczyszczalnię do poprawnego funkcjonowania.

 

Kiedy gwarancja jest ważna?

Każdy odpowie, że pewnie zawsze, dopóki się jej okres nie skończy. Jednak czasem bywają przypadki, że niezależnie od przekazania instrukcji klientowi, jako podstawę gwarancji jest wymagane przeprowadzenie jej lub nadzorowanie przez autoryzowanego przedstawiciela lub wykonawcę. W naszych oczyszczalniach jest wymagane przeprowadzenie montażu zgodnie z zaleceniami, ale nie ma wspomnianego wcześniej wymogu. To klient podejmując decyzję o tym, że sam montuje musi zdawać sobie sprawę jaki to zakres prac oraz jakich zdolności wymaga. Jeśli nie jest pewien, czy zdoła sam to zrealizować lub są ciężkie warunki gruntowo-wodne to powinien montaż powierzyć doświadczonemu instalatorowi, który oprócz gwarancji producenta da również swoją na montaż.

Jeżeli masz pytania
zadzwoń:
(042) 712 20 60

/ Oczyszczalnie ścieków

/ Zbiorniki na deszczówkę

/ Zbiorniki bezodpływowe / szamba szczelne

/ Studnie wodomierzowe

/ Przepompownie ścieków

/ Separatory tłuszczu i separatory koalescencyjne

/ Systemy rozsączające

Składy fabryczne

Producent oczyszczalni Wobet-Hydret posiada składy fabryczne w całej Polsce.

blog sklep