Nowe formy oczyszczalni biologicznych ZBS-4C i ZBS-6C oraz osadników gnilnych 2,5 m3 i 3,5 m3

Dotacja Moja Woda i jak skorzystać z niej w 2022 roku?

« wróć

Budowa domu w 2022 roku to prawdziwe wyzwanie. Ceny surowców szaleją, a estymowane koszty realizacji inwestycji stają się mocno niedoszacowane. Dodatkowo rosną też koszty energii, gazu, a co za tym idzie, także i życia w nowym domu. Nic więc dziwnego, że inwestorzy szukają dodatkowych funduszy. Nie tylko żeby uratować samą inwestycję i dokończyć budowę, ale także żeby zminimalizować potencjalne koszty w przyszłości. Coraz większa dostępność systemów pozwalających na lepsze wykorzystanie naturalnych źródeł takich jak słońce, woda, wiatr i geotermia, daje nadzieję na to, że w przyszłości nasze rachunki będą naprawdę niskie.

Programem dotacyjnym, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem od wielu lat jest Program „Moja Woda”. Jak skorzystać z dofinansowania „Moja Woda” w 2022? Gdzie ubiegać się o dotacje?  Jak wygląda procedura składania wniosku o dofinansowanie? I dlaczego warto zamówić wszystko wcześniej? Tego dowiesz się z lektury tego artykułu na blogu Wobet Hydret.

Program dofinansowania „Moja Woda”

Zakładamy, że jeżeli to czytasz, to słyszałeś o dotacji „Moja Woda”, ale zapewne nie kojarzysz szczegółów. Zacznijmy od początku. Moja woda to program, dzięki, któremu jesteśmy w stanie lepiej zagospodarować wodę, która znajduje się na naszej posesji. A właściwie trafia na nią prosto z nieba – bo mowa tutaj o deszczówce.

Program dofinansowań „Moja Woda” ma na celu zachęcenie Polaków do większego wykorzystywania możliwości retencjonowania naturalnych zasobów wody deszczowej. Dotacje z programu trafiają do kieszeni wnioskodawców od 2020 roku. Na ten moment wiemy, że program ma potrwać do 2024 roku. W obliczu dużego zainteresowania dotacjami (w 2021 roku wnioskodawcom przyznano środki na łączną kwotę 100 mln zł) należy zacząć się interesować tematem jak najwcześniej.

 

Na jakie projekty można dostać dotację z programu Moja Woda?

Systemy gospodarowania wody opadowej stały się prawdziwym hitem. Zdecydowały o tym dwa główne czynniki. Po pierwsze wspomniana wyżej chęć szukania oszczędności podczas realizowania inwestycji takiej jak budowa domu i obniżanie kosztów życia w przyszłości. Po drugie większa świadomość ekologiczna Polaków, która przełożyła się na zainteresowanie OZE-tami (odnawialne źródła energii) oraz odzyskiwaniem zasobów i budownictwem niskoemisyjnym. Nie dziwi, więc fakt, że zeszłoroczny nabór do programu „Moja Woda” zamknięto już 10 czerwca.

Pytanie: na co można było wykorzystać środki? Zasady zawarte w regulaminie zeszłorocznej edycji pozwalały na otrzymanie pojedynczej dotacji w wysokości do 5000 zł, ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych. Minimalny koszt samej inwestycji nie mógł być niższy niż 2000 zł.

Dodatkowo regulamin zawierał precyzyjne wytyczne co do kosztów kwalifikowanych, które były objęte programem. Koszty kwalifikowane to inaczej wszelkie koszty, które są zgodne z wytycznymi regulaminu i otrzymamy na nie dotacje z programu. W zasadach zawarła się więc m.in. minimalna sumaryczna wielkość zbiorników (2 m3). Oprócz tego jako koszty kwalifikowane podane we wniosku mogły się znaleźć wydatki poniesione na kupno, dowóz, montaż poszczególnych elementów i uruchomienie instalacji. Sama infrastruktura powinna mieć na celu:

  • Zbieranie wody deszczowej za pomocą łapaczy, wpustów, odwodnień liniowych z powierzchni nieprzepuszczalnych takich jak dachy, podjazdy czy chodniki;

  • Gromadzenie deszczówki w specjalnych zbiornikach – podziemnych/ nadziemnych lub też popularnych oczkach wodnych;

  • Uwalnianie deszczówki do gruntu za pośrednictwem systemów drenażowych, studni lub efektownych ogrodów deszczowych. Kosztem niekwalifikowanym są w tym wypadku nasadzenia;

  • Gromadzenie wody deszczowej na zielonych dachach. Tak jak w przypadku poprzedniego punktu – koszt nasadzeń nie jest kosztem kwalifikowanym dotowanym z programu „Moja Woda”.

  • Wykorzystanie zgromadzonej wody opadowej np. zraszacze, centrale dystrybucji wody, pompy oraz filtry.

 

Pamiętaj, że koszt tego typu instalacji może się znacząco różnić w zależności od wielkości retencjonowanej powierzchni oraz sposobu gromadzenia i rozprowadzania wody po terenie posesji.

 

Kiedy można się ubiegać o dofinansowanie?

W poprzednich dwóch edycjach program dofinansowań „Moja Woda” rozpoczynał się w marcu, a kończył wraz z początkiem czerwca. Można więc założyć, że i w tym roku będzie podobnie. Wciąż czekamy na oficjalne informacje zWFOŚiGW dotyczące szczegółów kolejnej edycji.


Jeżeli ten tekst czytasz w chwili, gdy zakończył się czas przyjmowania wniosków, a nie ruszył jeszcze nowy nabór to… nic straconego. Nadal możesz śmiało projektować i budować mając w pamięci, że zakupy infrastruktury i systemów zawartych w wykazie kosztów kwalifikowanych dokonane od 01.07.2020 podlegają dofinansowaniu. Możesz więc „odzyskać” środki, które przeznaczyłeś na zakup zbiornika, zraszaczy, systemów drenażowych i innych elementów wymienionych wcześniej.

Oczywiście - zawsze istnieje niewielka szansa, że decydenci zmienią zasady i odpowiednie zapisy w regulaminie ulegną zmianie. Jednakże istnieje też ryzyko wzrostu cen poszczególnych elementów systemowych, a co za tym idzie – podwyższenie kosztów inwestycji. Pamiętaj jednak, że działania w ramach projektu nie mogą się skończyć przed podpisaniem umowy pomiędzy Tobą (Czyt. Beneficjentem), a WFOŚiGW. Czyli mówiąc oględnie musisz się spieszyć, ale powoli.

 

Jak uzyskać dofinansowanie z programu dotacjo Moja Woda w 2022 roku?

Przede wszystkim pamiętaj o porządkach w dokumentacji. Wszelkie faktury, rachunki za montaż musisz zgromadzić w jednym miejscu, gdyż przy rozliczaniu swojego dofinansowania będziesz musiał przedstawić oryginały dokumentów.

Samo złożenie wniosku jest proste na stronach WFOŚiGW znajdują się także poradniki i wskazówki, które pozwolą uniknąć błędów w trakcie wypełniania wniosku. Warto tam zajrzeć i dowiedzieć się, np. że:

  • przy adresie zamieszkania w rubryce ulica, gdy mieszkamy w miejscowości bez nazw ulic to wpisujemy „brak”, a nie zostawiamy puste pole.
  • w celu złożenia wniosku o dofinansowanie należy założyć konto na Portalu Beneficjenta;
  • nie ma przeciwskazań do składania wniosku o dofinansowanie, jeżeli otrzymałeś fundusze w ramach programu tj. „Czyste powietrze”


Te i inne pożyteczne wskazówki z pewnością ułatwią Ci składanie wniosku o dofinansowanie. Pamiętaj, że najbardziej aktualne informacje otrzymasz zawsze w WFOŚiGW.

 

Alternatywne źródła dofinansowań

Jeżeli szukasz dofinansowania na małą retencję, ale nie dla domu rodzinnego tylko np. dla szkoły - pamiętaj też o alternatywnych dofinansowań. W 2022 roku Urząd Marszałkowski w województwie wielkopolskim ogłosił własny projekt na dofinansowanie zbiorników małej retencji z którego mogą skorzystać m.in. obiekty o charakterze edukacyjnym, kulturowym czy też sportowym.

Jeżeli masz pytania
zadzwoń:
(042) 712 20 60

/ Studnie głębinowe

/ Oczyszczalnie ścieków

/ Zbiorniki na deszczówkę

/ Zbiorniki bezodpływowe / szamba szczelne

/ Studnie wodomierzowe

/ Przepompownie ścieków

/ Separatory tłuszczu i separatory koalescencyjne

/ Systemy rozsączające

Składy fabryczne

Producent oczyszczalni Wobet-Hydret posiada składy fabryczne w całej Polsce.

blog sklep