Nowe formy oczyszczalni biologicznych ZBS-4C i ZBS-6C oraz osadników gnilnych 2,5 m3 i 3,5 m3

Opróżnianie szamba - na jakie problemy możemy się natknąć

« wróć

Szamba to zbiorniki bezodpływowe, w których gromadzone są nieczystości ciekłe i stałe. Dawniej wykonywane były z betonu. Obecnie ze względu na większą wygodę coraz częściej spotyka się szamba wykonane z tworzyw sztucznych. Ich instalacja wiąże się jednak z pewnymi obostrzeniami i może przysporzyć kilka problemów. Zapoznaj się z nimi już dziś, by choć części z nich uniknąć.

 

Kwestie organizacyjne wywozu nieczystości asenizacyjnych

Bez względu na to z jakiego rodzaju tworzywa wykonane zostało szambo, wymaga ono regularnego opróżniania. Wiąże się to z koniecznością korzystania z usług specjalistycznych firm asenizacyjnych, zajmujących się opróżnianiem szamb. Należy pamiętać, że firmy te powinny dysponować pozwoleniami na prowadzenie tego rodzaju działalności, a przy korzystaniu z ich usług należy pamiętać o dokumentach potwierdzających wykonanie usługi. Obecnie ewidencją zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne, czyli szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków zajmuje się gmina. To właśnie ta instytucja ma prawo skontrolować czy wywóz naszych odpadów ściekowych przebiegł zgodnie z przepisami. W przypadku nieokazania odpowiednich dokumentów gmina ma prawo nałożyć karę grzywny.

 

Problemy związane z opróżnianiem nieczystości z szamba

Jednym z problemów związanych z wywozem nieczystości z szamba jest kwestia częstotliwości zamawiania szambowozu. Firmy dają możliwość ustalenia stałych terminów wywozu, lecz w razie niepełnego szamba takie rozwiązanie generuje większe koszty ze względu na pobieraną stałą opłatę. Niesie to ze sobą potrzebę kontrolowania poziomu szamba, co nie jest czynnością przyjemną. Najlepiej w takim przypadku sprawdzi się zamontowanie czujnika, który będzie informował o napełnieniu zbiornika. Warto również nie zwlekać z zamówieniem wozu asenizacyjnego do ostatniej chwili – firmy zajmujące się wywozem nieczystości najczęściej są obłożone zleceniami, więc natychmiastowy wywóz jest często niemożliwy.

Kolejną trudność może stanowić sam wjazd szambiarki na naszą posesję. Z całą pewnością wielki pojazd może spowodować spore szkody w roślinach, chodniku i innych zamontowanych na naszym podwórzu elementach. Dodatkowo konieczność otwarcia bramy wjazdowej wymaga naszej obecności. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie dodatkowego przewodu do odprowadzania ścieków -  jeden jego koniec opuszczony jest na dno zbiornika, natomiast drugi posiadający szybkozłączkę, dostępny jest od strony ulicy. Dzięki temu rozwiązaniu możesz uniknąć wjazdu szambowozu na swoją posesję.

Zazwyczaj wywóz szamba wiąże się z pojawieniem w mieszkaniu zgniłego, nieprzyjemnego zapachu. Dzieje się tak ponieważ ciśnienie powstające podczas pracy szambiarki wysysa całą wodę z umywalek, brodzików, wanien, a nawet toalet. Rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie w stropie zbiorników na odpady komina odpowietrzającego. Aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z takiej wentylacji, warto raz lub dwa razy w miesiącu wsypać do którejś z toalet odpowiednie biopreparaty, które przyspieszą rozkład związków organicznych.

Kwestie wywozu szamba mogą okazać się dość problematyczne, jednak odpowiednim przygotowaniem możemy sprawić, że brak przyłącza kanalizacyjnego nie będzie stanowić problemu. Jeśli szukasz rozwiązań, które spełnią Twoje oczekiwania i zostaną dopasowane indywidualnie do Twoich potrzeb, już dziś zapoznaj się z pełną ofertą firmy Wobet-Hydret.

Jeżeli masz pytania
zadzwoń:
(042) 712 20 60

/ Studnie głębinowe

/ Oczyszczalnie ścieków

/ Zbiorniki na deszczówkę

/ Zbiorniki bezodpływowe / szamba szczelne

/ Studnie wodomierzowe

/ Przepompownie ścieków

/ Separatory tłuszczu i separatory koalescencyjne

/ Systemy rozsączające

Składy fabryczne

Producent oczyszczalni Wobet-Hydret posiada składy fabryczne w całej Polsce.

blog sklep