Nowe formy oczyszczalni biologicznych ZBS-4C i ZBS-6C oraz osadników gnilnych 2,5 m3 i 3,5 m3

Osadniki gnilne – budowa i funkcje działania

« wróć

Osadnik gnilny to jeden z elementów wyposażenia przydomowej oczyszczalni ścieków. To właśnie w nim zachodzą pierwsze etapy oczyszczania ścieków, dlatego jest tak ważną, niezbędną wręcz składową prawidłowego funkcjonowania przydomowych oczyszczalni ścieków.

 

Funkcje działania osadnika gnilnego

Osadnik gnilny to szczelny zbiornik, który za pomocą przewodu kanalizacyjnego pobiera wszystkie ścieki produkowane przez domowników. Podstawową funkcją osadnika gnilnego znajdującego się w przydomowej oczyszczalni ścieków jest retencjonowanie nierównomiernie doprowadzanych do oczyszczalni ścieków. Zachodzące w osadniku zjawiska sedymentacji i flotacji powodują oddzielenie substancji lekkich takich, jak tłuszcze i oleje od substancji, które opadają na dno zbiornika.

W ofercie czołowego na polskim rynku producenta przydomowych oczyszczalni ścieków – firmy Wobet-Hydret znaleźć można trzy rodzaje osadników gnilnych – jedno, dwu lub trzykomorowe. Komory te są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania osadnika gnilnego, bowiem dzięki nim proces separacji przebiega sprawniej i efektywniej. Co równie ważne, komory stanowią zabezpieczenie dla zbiornika przed niepożądanymi działaniami takimi, jak np. zamulenie.

 

Wielkość osadnika gnilnego

Dobór odpowiedniej wielkości osadnika gnilnego związany jest z potrzebami użytkowników oraz warunkami glebowymi działki, na której ten ma być zainstalowany. Doboru dokonuje projektant, który dzięki wieloletniemu doświadczeniu odpowiednio oceni stan gleby i dobierze wielkość osadnika tak, by ten bym jak najbardziej wydajny i skuteczny w codziennym użytkowaniu.

Pojemność osadnika jednopłaszczowego z oferty firmy Wobet-Hydret wynosi od 2m3 do 4,5m3, natomiast pojemność osadnika dwupłaszczowego zaczyna się od 2m3 wzwyż.

Warto przy tym zauważyć, że osadnik gnilny jest zazwyczaj dłuższy niż szerszy. Co ważne, taki stan rzeczy nie jest przypadkowy – podłużna budowa osadnika usprawnia bowiem przepływ z osadzaniem cząstek.

Istnieje również możliwość zamówienia i montażu osadnika na zamówienie o znacznie większych parametrach (o pojemności nawet do 60 m3), ale w głównej mierze stanowią one element bardziej rozbudowanych systemów oczyszczalni biologicznych.

Jeżeli masz pytania
zadzwoń:
(042) 712 20 60

/ Oczyszczalnie ścieków

/ Zbiorniki na deszczówkę

/ Zbiorniki bezodpływowe / szamba szczelne

/ Studnie wodomierzowe

/ Przepompownie ścieków

/ Separatory tłuszczu i separatory koalescencyjne

/ Systemy rozsączające

Składy fabryczne

Producent oczyszczalni Wobet-Hydret posiada składy fabryczne w całej Polsce.

blog sklep