Nowe formy oczyszczalni biologicznych ZBS-4C i ZBS-6C oraz osadników gnilnych 2,5 m3 i 3,5 m3

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – konserwacja i eksploatacja

« wróć

Nabycie przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się nie tylko z jednorazową koniecznością podjęcia decyzji o jej rodzaju, dopasowaniu do indywidualnych potrzeb oraz warunków gleby. Jest to inwestycja w sprzęt, o który trzeba dbać regularnie i z należytą dokładnością, aby mógł służyć przez wiele lat.

 

Podstawy eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków

Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania przydomowej oczyszczalni jest możliwe przede wszystkim dzięki regularnemu opróżnianiu nagromadzonych w osadniku gnilnym i wtórnym części stałych i zanieczyszczeń. Rekomendowana częstotliwość wykonywania tego rodzaju czynności to raz na 0,5 do 1 roku.

Do pozostałych czynności, które pozwalają utrzymać przydomową oczyszczalnię ścieków w dobrym stanie należy m.in.:

 

  • czyszczenie filtrów będących częścią oczyszczalni raz na 3 do 6 miesięcy
  • unikanie wprowadzania do kanalizacji tłuszczów, rozpuszczalników i farb
  • stosowanie środków piorących, które ulegają biodegradacji oraz takich, które w swoim składzie nie zawierają chloru oraz fosforanu


Równie ważną czynnością, o której należy pamiętać jeszcze na etapie montażu oczyszczalni, jest rozmieszczenie roślin, które mają znaleźć się w jej pobliżu. Szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny i drzewa, których korzenie w miarę upływu lat znacznie się rozrastają – umiejscowiona w ich zbyt bliskim otoczeniu oczyszczalnia może zostać dotkliwie uszkodzona, co uniemożliwi jej właściwe funkcjonowanie.

 

Konserwacja przydomowej oczyszczalni ścieków

Prawidłowe działanie przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się nie tylko z odpowiednią eksploatacją, ale także konserwacją tego rodzaju urządzeń. Składają się one bowiem z wielu elementów, których zaniedbanie może ściągnąć na Twoją głowę wiele problemów. Aby tego uniknąć, wysoce wskazane jest stosowanie biopreparatów. Aplikowane średnio raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie redukują powstawanie w osadniku gnilnym osadu, a także wspomagają cały proces oczyszczania, by ten przebiegał sprawniej.

Warto także stosować się do wskazówek udzielanych indywidualnie przez firmy zajmujące się montażem przydomowych oczyszczalni ścieków. Taką firmą i jednocześnie czołowym producentem oczyszczalni ścieków w Polsce jest firma Wobet – Hydret. Zapoznaj się z naszą ofertą i skontaktuj się z doradcą, który pomoże Ci wybrać oczyszczalnię ścieków na miarę Twoich potrzeb.

Jeżeli masz pytania
zadzwoń:
(042) 712 20 60

/ Oczyszczalnie ścieków

/ Zbiorniki na deszczówkę

/ Zbiorniki bezodpływowe / szamba szczelne

/ Studnie wodomierzowe

/ Przepompownie ścieków

/ Separatory tłuszczu i separatory koalescencyjne

/ Systemy rozsączające

Składy fabryczne

Producent oczyszczalni Wobet-Hydret posiada składy fabryczne w całej Polsce.

blog sklep