Nowe formy oczyszczalni biologicznych ZBS-4C i ZBS-6C oraz osadników gnilnych 2,5 m3 i 3,5 m3

Studnie chłonne Wobet Hydret

« wróć

Czym jest i jakie zadanie spełnia studnia chłonna?

Studnie chłonne to temat prawie bez dna. I to dosłownie! Najprościej mówiąc studnia chłonna=studnia bez dna. Wbrew pozorom nie służy ona jednak do nabierania wody.

Jeśli na Twojej działce po opadach tworzą się brzydko wyglądające, błotniste kałuże, w których woda potrafi stać kilka dni, to zapewne są to grunty o niewielkim stopniu chłonności. Mówiąc inaczej, gleba kiepsko sobie radzi z przepuszczeniem wody opadowej do poziomu wód gruntowych. Nie martw się. Słabo przepuszczalne podłoże występuje dość powszechnie. Mowa tu o glinie, iłach i lessach. Studnia chłonna pozwala na odprowadzenie wody opadowej za pomocą systemu drenażowego wprost do niższych warstw gruntu.


Co ważne – studnia chłonna może nie tylko dystrybuować wodę opadową, czyli popularną deszczówkę, lecz także stanowi ostatni element przydomowej oczyszczalni ścieków. Szczególnie poleca się to rozwiązanie na niewielkie działki, gdyż po prostu zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny system drenażowy. Do studni chłonnej trafiają oczyszczone ścieki, które mogą bez ryzyka zostać odprowadzone do gruntu.


Więcej informacji o szczegółach prawnych przeczytasz poniżej.


Studnia chłonna przy domowej oczyszczalni jest szczególnie polecana, gdy nie da się odprowadzać oczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych. Planując rozmieszczenie poszczególnych elementów infrastruktury na swojej działce weź pod uwagę spadki terenu. Jeżeli na Twojej działce powstała już studnia wodociągowa to studnie chłonną musisz odsunąć tak, aby znajdowała się poniżej. Studnia sama w sobie stanowi więc tylko chwilowy przystanek dla wody – pozwala zapanować nad błotnistymi kałużami i utylizacją oczyszczonych ścieków. Ma to też ten plus, że inaczej niż szambo studnia chłonna nie wymaga czyszczenia. Trafiają do niej bowiem produkty nieszkodliwe: woda opadowa i ścieki sanitarne.

 

Budowa i działanie studni chłonnej

Wiesz już jak działa studnia chłonna Wobet Hydret, którą możemy zainstalować na terenie Twojej działki. Czas na kilka słów o jej budowie. Studnia chłonna nie posiada dna z prawdziwego zdarzenia. Na dno wykopu stworzonego pod studnie chłonną przygotowuje się specjalne podłoże. Zazwyczaj stanowi je kruszywo różnych rozmiarów, które umożliwia wodzie lepsze rozsączanie się do wód gruntowych. Sama warstwa drenażowa jest szersza niż górna część studni, dzięki temu woda ma jeszcze więcej miejsca na przenikanie. Warstwa drenażowa w studni chłonnej różni się w zależności od materiału wybranego na obudowę, o którym za chwilę powiemy więcej.

Woda do studni trafia za pomocą specjalnych rur – wprost z przydomowej oczyszczalni lub z rur drenażowych. Muszą być one zakopane poniżej linii przemarzania gruntu tak, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Częściowo wypełniony żwirem o różnej wielkości zbiornik studni chłonnej powoli przepuszcza wodę do głębszych warstw. Jeżeli woda zawiera jakieś związki organiczne to zajmą się nimi bakterie glebowe – dodatkowo uzdatniając wodę. Wypełniony żwirem lub otoczony nim zbiornik może z powodzeniem posłużyć jako drenaż dla orynnowania domu jednorodzinnego. Jeżeli na Twojej działce cały czas pojawiają się kałuże warto zastanowić się nad galeriami chłonnymi. Jest to system studni chłonnych połączonych ze sobą rurami studni chłonnych. Kaskadowe ułożenie sprawia, że galeria może przyjąć i rozprowadzić więcej wody w krótkim czasie.


Oprócz drenażu i ścian studnia chłonna wyposażona jest w łatwą w zdejmowaniu pokrywę z wywiewką. W niektórych modelach spotkacie też przykrycie z geowłókniny, której używa się jako wierzchniej warstwy – na drenaż. Sama studnia może być wykonana z elementów betonowych lub plastiku.  Więcej o różnicach przeczytacie w dalszej części artykułu.

 

Warunki gruntowe do budowy studni chłonnej

Warunkiem podstawowym jest badanie gruntu. Musisz wiedzieć jakie podłoże masz na działce i jak będzie się zachowywać teren np. podczas intensywnych opadów deszczu. Analiza składu gleby wskaże, czy na Twojej działce występują grunty nieprzepuszczalne np., gleba gliniasta i jak duża jest to warstwa. Drenaż musi sięgać do takiego poziomu, aby woda bez problemu mogła się rozsączać. Musisz też spełnić wymóg odnośnie oddalenia warstwy drenażowej od poziomu wód gruntowych. Musi to być minimum 1,5 metra. Jeżeli spełniłeś już te warunki możesz śmiało przechodzić do kontaktu z działem obsługi klienta. W Wobet Hydret doradzimy Ci odpowiednie rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.


Działamy od wielu lat i w swoim asortymencie mamy nie tylko studnie chłonne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

 

Studnia betonowa czy z tworzywa sztucznego?

Beton czy plastik? Zabawne, bo w tym pytaniu wcale nie chodzi o kwestie ekologiczne. Mowa raczej o specyfice danej technologii i wielkości zbiorników. Studnia plastikowa może sięgać w głąb gruntu od 1 metra wzwyż. Natomiast studnia chłonna wykonana z betonowych elementów może sięgać aż do 3 m.

 

Przepisy regulujące budowę studni chłonnej

Jak pisaliśmy przed chwilą eksperci określają, że dno studni chłonnej musi być oddalone około 1,5 m od przebiegających wód gruntowych. Stanowi to gwarancję bezproblemowego zasilania naturalnego obiegu wodnego w odpowiednio oczyszczone ścieki lub wodę deszczową. 


Na budowę studni chłonnej z racji, że jest to element wprowadzający do obiegu wodę, musisz pozyskać odpowiednie pozwolenie. Odpowiednim adresatem będzie urząd miasta lub starostwo właściwe dla lokalizacji Twojej działki. Wystarczy złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie wraz z mapką, gdzie zaznaczone będzie umiejscowienie studni chłonnej. Po 3 dniach „braku sprzeciwu” ze strony urzędników możesz rozpocząć budowę. Zanim jednak wbijesz przysłowiową pierwszą łopatę budowę studni chłonnej powinieneś skonsultować z odpowiednim organem decydującym o pozwoleniach wodnoprawnych w Twojej okolicy. Może to być starostwo lub urząd wojewódzki. Warto o to dopytać.


Sam wniosek o budowę możesz złożyć oczywiście dopiero po spełnieniu wszelkich wymogów. O części z nich pisaliśmy wyżej. Grunty nieprzepuszczalne, poziom wód gruntowych i odpowiednie ukształtowanie terenu.


Dodatkowo musisz zachować odpowiednią odległość od poszczególnych elementów zabudowy i granic działki. Tak więc: studnia chłonna musi znajdować się minimum 2 metry od budynku, a także 3 do 5 metrów od granicy sąsiednich działek. Studzienka wodociągowa musi być w odległości niemniejszej niż 30 metrów.


Jesteś zainteresowany tematyką systemów drenażowych? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta. W Wobet Hydret znamy się na studniach chłonnych i nie tylko. Już dziś zapoznaj się z naszą ofertą i postaw na ekologiczne rozwiązania dla Twojego domu. Przyszłego lub obecnego!

Jeżeli masz pytania
zadzwoń:
(042) 712 20 60

/ Oczyszczalnie ścieków

/ Zbiorniki na deszczówkę

/ Zbiorniki bezodpływowe / szamba szczelne

/ Studnie wodomierzowe

/ Przepompownie ścieków

/ Separatory tłuszczu i separatory koalescencyjne

/ Systemy rozsączające

Składy fabryczne

Producent oczyszczalni Wobet-Hydret posiada składy fabryczne w całej Polsce.

blog sklep